Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

 

EŞLERİM BEŞ - ŞAHİNBEY/GAZİANTEP

Malzeme: Şile bezi, bürümcek bezi, pamuk, iki adet asma çubuğu ve ip.

Asma çubukları iple birbirine bağlanır. Daha sonra dikdörtgen biçiminde kesilmiş şile bezi çubuğa geçirilir. Çubuğa geçirilen şile bezinin kenarları iğne ve iplikle dikilir. Bürümcekten hazırlanan elbise çöp bebeğe giydirilir. Çöp bebeğin elbisesi iğne iplik yardımıyla belden büzülür ve hazırlanan önlüğün beline başlanmasıyla bez bebek hazır hale gelir.

En az 3 kişi ile oynanan Eşlerim Beş oyununda elinde bez bebeği tutan oyuncu, oyuncağı herhangi diğer bir oyuncuya atar ve bebeği alan oyuncuya bazı sorular sorarak cevaplar alır. Bu diyalog şu şekildedir:

- Bebeği atan oyuncu: Eşlerim Beş.

- Bebeği alan oyuncu: Lebbeş.

- Bebeği atan oyuncu: Evlerden.

- Bebeği alan oyuncu: Kimin evi?

Ardından bebeği atan oyuncu, alan oyuncuya sormayı düşündüğü aileyle ilgili ipuçları vermeye başlar. Sorusunu sorduğunda karşısındaki oyuncunun cevap verebilmesi için ona bir dakika süre tanır. Soru soran oyuncu, bu süre içerisinde sorusuna cevap alamazsa, sorusunu bu sefer diğer oyuncuya sorar. Eğer ikinci oyuncu soruyu bilirse, bilemeyen oyuncu, ağzına bez bebeği alarak bileni soruyu soran oyuncuya kadar sırtında götürür. Böylelikle soruya cevap veremeyen oyuncu, cezasını çekmiş olur.

Kaynak: Ersoy, Oğuz, 2005, s.22