Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

TIK TIK - ÖDEMİŞ/İZMİR

tik tik.350pxMalzeme:35’e 50 cm. ebatlarında bir suntanın üzerine simetrik olmayarak çakılmış çiviler. 35’e 50 cm. ebatlarında bir sunta. Pek çok sayıda ince çivi. 4 adet kal›n çivi. (Kale için) Lastik veya file. (Kale için.) Bir adet küçük madeni para.

35’e 50 cm. ebatlarında bir tahta suntanın kenarlarından 2’fler cm. boşluklar bırakılarak kalem yardımıyla çizgiler çizilir. Ardından da gerçek futbol sahası gibi kale çizgisi, orta saha çizgisi ve penaltı çizgisi çizilir. Çizim işlemlerinin ardından suntanın üzerine simetrik olmamak üzere çiviler çakılır. En son olarak dört kal›n çivinin ikisi bir tarafta, diğerleri de öteki tarafta olmak üzere suntaya çakılır ve üzerlerinden file geçirilerek kale hazır hale getirilir.

En az 2, en fazla 4 kişiyle oynanan Tık Tık oyununu oynamak için bir adet küçük mâdenî paraya ihtiyaç vardır. Oyuna yazı tura atılarak başlanır. Kim bilirse, ilk atış yapma hakkını o kazanır ve orta saha çizgisinde ilk atışını yazı turada kullanılan mâdenî parayla yapar. Ardından atışları yapma sırası diğer oyuncuya geçer. Eğer para atışı suntanın uzun kenarlarından dışarı çıkarsa, diğer oyuncu parayı çıktığı noktadan havalandırarak tekrar oyuna sokar. Buna “taç atışı” adı verilir. Para, suntanın kısa kenarlarından dışarı çıkarsa, yine diğer oyuncu tarafından para çıkışı noktadan havalandırılarak oyuna sokulur. Buna da “out atışı” denir. Oyuna başlamadan önce oyuncular oyunun ne zaman biteceği konusunda anlaşırlar. Bir gol sayısı belirlenir. Örneğin beş golde anlaşıldıysa beş golü atan ilk oyuncu, oyunun galibi olur. Şayet oyun uzar ve bitirilmesi gerekirse, penaltı atışlarına gidilir. Bu durumda her oyuncu sırasıyla penaltı noktasına koyduğu parayla atış yapar ve diğer oyuncu gol atışını engellemek için kaleyi parmağını oynatarak korur. Her oyuncunun beşer defa atışı yapma hakkı vardır. Fazla gol atan oyunu kazanır. Yenilen oyuncu ya da taraf, kazanan oyuncu ya da tarafa dondurma alır.

Kaynak: Ersoy, Oğuz, 2005, s.95