Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

KİREMİTLİ ÇİZGİ OYUNU - ZİLE/TOKAT

Malzeme: Tebeşir, 7-8 cm ebadındaki kiremit.

Bu oyunu genellikle kız çocukları oynar. Eski alaturka kiremit ilk önce kırılır. Tebeşir eskiden zor bulunduğu için bu kiremit yola veya beton zemine çizgi çizmek içinde kullanılır. Düz bir asfalt veya yaya kaldırımı üzerindeki düz satıhlı bir beton üzerine  80 cm aralıklarla 5 adet çizgi çizilir. Bu çizgiler yine 90 cm dikey birleştirilerek 4 adet kare oluşturulur.

Her karenin içine 1-2-3-4 rakamlandırılır. Sonra ilk oyuncu 7-8cm ebadındaki kiremit parçasını ilk kareye atar. Daha sonra tek ayak üzerinde çizgilere basmadan birinci kareye oyuncu atlar ikinci ayağı yere değmeden sekerek kiremidi iki numaralı kareye sürer. Eğer kiremit parçası çizgi üzerinde kalırsa veya oyuncunun ayağı çizgiye değerse Sİ olur ve oyuncu yanar. Diğer oyuncu oynamaya başlar. Kiremidi sürerek son kareye ve kare dışına çıkarıp, dördüncü kareden tekrar geriye aynı kurallar dahilinde döner kiremidi sürerek getirir. Bu turu tamamlayan oyuncu oyunu kazanır veya puan alır. Puanlar kiremit veya tebeşirle kenara yazılır.

Bu tarif edilen oyun acemi çizgisidir. Birde bu oyunu çok iyi oynayanlarda kurallar daha zordur. Buradaki fark ise kare içine sekerek atlayan oyuncu sadece tek sekme yapma zorunluluğu vardır. Yani oyuncu tek sekme ile ayağını ikilemeden kiremidi önündeki kareye sürmek zorundadır. Bu oyunu çok iyi oyuncular oynar ve pür dikkat izlenir.

Kaynak: Akt: Necmettin Eryılmaz, Mayıs 2011