Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

GAZOZ KAPAĞI - ALTINOVA/YALOVA

Malzeme: Öğrenci sayısı kadar gazoz kapağı, tebeşir.

gazoz kapagi.350pxTaş ya da toprak zeminde, gazoz kapaklarıyla oynanır. Açık havada ve istediğiniz sayıda oyuncuyla oynayabilirsiniz.

Önce yere tebeşirler bir yılan şekli, yılanın başının olması gereken yere de bir daire çizilir. Yılanın gövdesindeki çizgilerin arası 5-10 cm olmalıdır. Baş kısmındaki dairenin içine ise çapı gazoz kapağından biraz daha geniş 2. bir daire çizilir. Oyuncuların amacı, kapaklarını yılanın gövdesi boyunca ilerleterek, rakiplerinden önce küçük dairenin içine sokmaktır.

İlk oyuncu kapağını yılanın kuyruğuna koyar ve ilk atışını yapar. Atışlar misket oyunlarında olduğu gibi, baş ve işaret ya da orta parmakla fiske vurarak yapılır. Her oyuncunun 3 atış hakkı vardır. Kapağı çizgi üzerine gelen ya da çizgilerin dışına çıkan oyuncu yanar. Bu oyuncu sıra tekrar kendisine geldiğinde oyuna baştan başlar. Kapağını yılanın başındaki küçük dairenin içine sokan oyuncu oyunu kazanır.

Oyuncular atış haklarını rakiplerinden birinin kapağını çizgi dışına çıkartmak için de kullanabilirler. Bunun için kendi kapaklarıyla rakip oyuncunun kapağını vurmaları gerekir. Oyuncu bu atışta başarısız olursa sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Kaynak: Arda, Deniz, 2004, s. 297