Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

AYİNE-İ DEVRAN - EYÜP/İSTANBUL

Malzeme: Tebeşir.

ayine i devran.350pxİsmi “dünyanın aynası” anlamına gelen bu oyun, İstanbul’da sevilen bir sekmece oyunudur. Oynama sırasına karar vermek için oyuncular 1. hanenin önünden taşlarını cehennem’e doğru atarlar. Taşı cehennem’e en yakın olan oyuna başlar.

Oyuncu taşını 1.haneye atar ve sekerek taşının yanına gelir. Sonra sektiği ayağı ile vurarak taşını çıkış çizgisi’nden geçirip dışarı çıkarır.

Ardından 1.,2.,3.,4.,5.,6. ve 7. haneye atar. Her atıştan sonra sırayla hanelere sekerek taşının yanına gelir. Burada taşı yine teker teker hanelerden geçirir ve 1. hanede yaptığı son vuruşla, taşını çıkış çizgisi üzerinden dışarı çıkarır. Bunun üzerine oyuncu taşını ayna hanesine atar ve sekerek taşının yanına gelir. Burada diğer oyunculara ‘Ayna kaçta?’ diye sorar. Arkadaşları istedikleri bir haneyi söylerler, örneğin ‘Ayna ikide’ derlerse, oyuncu taşını iki vuruşta çıkış çizgisi’nden çıkarmalıdır.

Ardından oyunun sınav kısmına gelinir. Oyuncu taşını 1.haneye atar ve sekerken sektiği ayağıyla taşını tüm hanelerden geçirir ve en son ayna hanesine geldiğinde iki ayağı yere basarak dinlenir. Sonra taşını aynı yoldan 1.haneye getirip çıkış çizgisi’nden çıkarır ve oyunu tamamlar.

Taşı doğru haneye atamayan, sekerken çizgilere basan ya da vuruşlarda taşı çıkış çizgisi’nden geçiremeyen oyuncu yanar, sıra diğer oyuncuya geçer. Yanan oyuncu sonraki turda oyuna baştan başlar.

Kaynak: Arda, Deniz, 2004, s. 302