Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Projenin Kazanımları

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri eğitimine katılan çocuklar, olumlu tutum ve davranışlar kazanıyor. Kendilerini ve kentlerini fark ediyorlar. Tarih ve kültür konularına karşı merak ve araştırma isteği, yaşadıkları çevredeki kültür varlıklarına karşı sahiplenme duygusu ve sorumluluk kazanıyorlar.

Eğitim uygulamaları boyunca; ısınma etkinlikleri, oyun, sunum, maket, seramik, resim, grup çalışmaları ve alan gezileri gibi etkinlikler, çocukların özgüvenli, katılımcı ve yaratıcı bireyler olarak gelişmesini sağlıyor. Müze ve ören yeri gezileri, kentin yaşlılarıyla sohbetler, el sanatları atölyelerine ziyaretler, çocukların yaşadıkları kenti görerek ve hissederek tanımalarına yardımcı oluyor. Değişik görsel malzemelerle zenginleştirilmiş bir program hayal güçlerini geliştiriyor.

Kentlerde uygulanan eğitim sonrasında da, “Kültür Elçileri” ile iletişim çalışmalarının devam etmesine özen gösteriliyor ve destek veriliyor. Çocuklar, ÇEKÜL temsilcisi ya da koordinatör bir öğretmen gözetiminde belirli aralıklarla bir araya geliyor, resim ve öykü çalışmaları yapıyor. Ailelerine ve yakın çevrelerine, okul arkadaşlarına bilgilerini aktarıyorlar. Kentlerindeki çeşitli etkinliklere ve gezilere katılarak, kentlerinin gönüllü “Kültür Elçileri” olarak görev alıyorlar.