Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Haberler


YOZGAT BELEDİYESİ, “KÜLTÜR ELÇİLERİ EĞİTİMİ”NE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

22/10/2009

2007 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerle işbirliği içinde yürütülen “Kültür Elçileri” eğitim programı Yozgat Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün desteğiyle 24–25 Ekim tarihlerinde yapılıyor.

ÇEKÜL Vakfı, 2003 yılında “Kentler Çocuklarındır Kültürel Miras Eğitim Programı”nı başlatmıştı. Eğitim programının temel hedeflerinden yola çıkarak iki yıl önce ETİ Şirketler Grubu’nun kurumsal desteğiyle “Kültür Elçileri Projesi” oluşturuldu.  25 kentte yapılan eğitimler sonunda 750 çocuk kentlerinin “Kültür Elçisi” oldu. Yeni eğitim-öğretim yılındaysa Taraklı, İzmir, Milas, Ürgüp, Kırşehir, Divriği, Elazığ, Çorum, Yozgat, Kilis, Kemah, Karadeniz Ereğli, Burdur, Nevşehir, Samsun, Eskişehir ve Hatay kentlerinde yeni ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri yetişecek.

Yeni kuşakların yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve geleceğe taşıyabilmeleri için uygulanan eğitim programı, kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefliyor.

Yozgat Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı eğitimde, Dr. Müzeyyen Çokdeğerli, Sakarya ve Cumhuriyet İlköğretim Okulları 6. sınıf öğrencilerinden seçilen toplam 24 öğrenci, Yozgat’ın Kültür Elçisi olacak. Hayri İnal Konağı’nda yapılacak eğitim, öğrencilerin “kültür ve kentlilik bilinci nedir?” sorusuna katılımcı eğitim teknikleriyle cevap aramasıyla başlayacak. Kültür Elçileri eğitimi,  ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin desteğiyle, yerel uzmanların kentin kimliğini yansıtan sunumlarıyla devam edecek.

Eğitimde, doğal yaşam ve kentsel ekosistemler, arkeoloji, kent mimarisi, geleneksel yaşam kültürü ana başlıkları altında pek çok bilgi aktarılacak; tarihi alanlar, sivil mimari ve doğal çevrenin incelendiği geziler yapılacak. Öğrenciler, Hattuşaş ve Yozgat Müzesi gezileri ile öğrendiklerini pekiştirecek.

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer’in de katılacağı sertifika töreni ise Pazar günü saat 16.00’da düzenlenecek. Kültür Elçisi sertifikası alacak olan öğrenciler, kültürel miras eğitiminde yaptıkları eskiz, afiş, broşür, kitap ayracı, kent haritası, seramik çalışması gibi pek çok etkinliğin ürünlerini de sergileyecek.

Yozgat Kültür Elçileri, eğitimde öğrendiklerini arkadaşlarıyla da paylaşıp, projeler üreterek kentlerinin özgün kimliğinin korunmasına katkıda bulunacak. 

< Tüm haberler