Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Haberler


AŞIK VEYSEL’İN KENTİ SİVAS’TA KÜLTÜR ELÇİLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI

22/04/2009

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi kültürel miras eğitim programı, Aşık Veysel’in kenti Sivas’ta tamamlandı. Eğitim, 16–19 Nisan tarihlerinde Selçuklunun en görkemli eserlerinden biri olan Buruciye Medresesi sergi salonunda yapıldı.

27392974456 s4.250px

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hafik Kaymakamlığı’nın desteğiyle gerçekleşen eğitimde, Fevzi Paşa İlköğretim okulu 6. sınıf öğrencilerinden 12 kız, 12 erkek öğrenci Sivas’ın Kültür Elçisi oldu. 

Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Sivas kenti, son yıllarda Selçuklulardan kalan eserlerini Kent Meydanı ve Kültür Parkı projesiyle ortaya çıkararak, kentin sivil mimarisini yansıtan konakları restore ederek ve yeniden işlevlendirerek, ağaçlandırma ve dere ıslahı çalışmalarıyla doğal çevreyi de kapsayan geniş planlamalar yürüterek, Anadolu’daki koruma çalışmalarına örnek uygulamalar yürütüyor.

 2884191400 s15.250px

Hem Selçuklu eserlerinin hem de geleneksel yaşam kültürü olan “Aşıklık” geleneğinin öncü isimlerinden Aşık Veysel’in kenti olan Sivas’ın doğal çevresi, arkeolojik ve mimari özellikleri ile yaşam kültürü, 24 çocuğun “Kültür Elçisi” olmasıyla gelecek kuşaklara aktarılacak. Sivas’ın Kültür Elçileri, dört gün süresince aldıkları eğitimde kazandıkları farkındalığı diğer arkadaşlarıyla da paylaşarak, yerel değerlerini koruyacak.

Önce “kültür” kavramı konusunda bilinçlendirilen Kültür Elçileri, sosyal bilgiler öğretmeni Ahmet Turan Altunpara’nın anlatımıyla kentin coğrafi yapısı ve doğal çevresi hakkında bilgi aldı. Ardından Hafik gölü, Tödürge gölü, Kızılırmak ve üzerindeki 900 yıllık eğri köprü incelendi. Arkeolog Himmet Taşpınar ise Sivas yöresinde yapılan kazı çalışmalarını anlatarak, kazılardan çıkan örnekleri paylaştı. Kültür Elçileri, ÇEKÜL Vakfı’nın desteğiyle restore edilen ve 29 Nisan’da açılışı yapılacak olan Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti. Fevzi Paşa İlköğretim Okulu Müdürü Bekir Sıtkı Şekerci, Kültür Elçileri’ni gezilerde yalnız bırakmayarak bilgilerini paylaştı.

26092644096 s13.250px

Gezinin ardından Buruciye Medresesi’nin tarih kokan ortamına geri dönen Kültür Elçileri, Seramik sanatçısı Bekir Uludağ’ın desteğiyle ilk defa çamurla buluştu. Küçük parmaklarıyla, müzede gördükleri eserleri çamur kullanarak ve kendi yorumlarını katarak canlandırdı.      

Kentin mimari yapısını ise, Çifte Minare ve Şifaiye Medresesi’nin restorasyonunda görev alan ÇEKÜL gönüllüsü Mimar Tuğba Ağbaba aktardı. Ağbaba, dünyadan farklı mimari yapıların görsellerini Kültür Elçileri’yle paylaşarak, mimari tasarımlar hakkında da bilgi verdi. Buruciye Medresesi, Çifte Minare, Şifaiye Medresesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, İnönü Konağı, Kale Cami, tarihi Vali Konağı ve tarihi Jandarma binası, mimarlık sunumunun ardından incelenen mekânlar arasındaydı. Eğitim yereldeki destekçilerinden ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Burhan Bilget ise Kültür Elçileri’ne Gök Medrese’de bulunan “Hayat Ağacı” motifi hakkında bilgi verdi. 

14520681584 s5.250px

Kentteki “Aşıklık” geleneği ise Aşıklar Derneği’nden Aşık Derdiyar, Fatma Mert ve Sadi Mert tarafından anlatıldı. Aşık Veysel’in yaşam öyküsünün paylaşıldığı eğitimin son günü, Aşık Veysel türküleriyle Sivas kentine yakışan bir şekilde sonlandı.

Kültür Elçileri’nin birbirlerine olumlu özelliklerini söylediği “Sevgi bombardımanı” isimli etkinliğinin ardından sertifika töreni yapıldı.

7708123728 s7.250px

Törene Sivas Valisi Veysel Dalmaz, ÇEKÜL Temsilcileri Burhan Bilget ve Müjgan Uçar, Okul Müdürü Bekir Sıtkı Şekerci, yerelde eğitime destek veren uzmanlar ile çok sayıda vali katıldı.
Kültür Elçileri, kendi yazdıkları bir atışmayı okuyarak ve şarkılar söyleyerek törene renk kattı.

 

< Tüm haberler