Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Haberler


KÜLTÜR ELÇİLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

14/08/2008

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi kapsamında 11 kentte kültür eğitimi alan 300 öğrenci, 30 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da bir araya geldi. Nakkaştepe İstek Vakfı Belde Lisesi alanında gerçekleşen İstanbul Buluşması'nda öğrenciler, İstanbul gezisi, kent sunumları ve bildirge hazırlığı ile dolu dolu bir program geçirdi.


Buluşmanın ilk gününde, İstanbul Boğazı’nda tekne gezisi yapıldı. Öğrenciler, boğaz gezisi sırasında keyifli saatler geçirdi. İstanbul hakkındaki ilk bilgilerin verildiği tekne gezisinde, ayakta kalan sivil mimari örneklerinden kayıkhaneli yalılar ve boğaz köprüleri öğrencilerin merakla incelediği yapılar arasındaydı.


Anadolu’nun farklı kentlerinden gelen öğrenciler ikinci gün ise, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya ve Arkeoloji Müzesi’ni gezdi. Eski İstanbul’u tanıyan öğrenciler, kentin günümüzdeki yapısı ve diğer özellikleri hakkında da bilgiler aldı. Gezi sırasında Dolmabahçe Sarayı'nın Haremlik bölümünü gezen öğrenciler, Mustafa Kemal Atatürk'ün çalışma odası ve yatak odasını da inceledi. Bu odalarda Türkiye'nin gelişmesi için pek çok önemli kararın verildiğini söyleyen öğrenciler, sarayın girişinde nöbet tutan askerlerden de etkilendiklerini belirtti.


11 kentte gerçekleştirilen eğitimler sonucunda Kültür Elçisi olan öğrenciler, yoğun başlayan gezi programın ardından üçüncü gün bildirge hazırlığı için çalışmalar yaptı. Çanakkale, Kocaeli, Denizli, Kuşadası, Malatya, Niksar, Akşehir, Ordu, Gaziantep, Kütahya ve Beypazarı kültür elçileri, aldıkları eğitimden yola çıkarak taahhütlerini ve taleplerini dile getirdikleri bildirgeyi atölye çalışması yaparak hazırladı.


İstanbul Buluşması’nın en önemli bölümlerinden biri de kent sunumlarıydı. Program Yapımcısı ve Araştırmacı Fatih Türkmenoğlu da kent sunumları sırasında öğrencilere destek verdi. 2 Temmuz Salı günü Belde Lisesi konferans salonunda bir araya gelen öğrenciler, sırayla sahneye çıkarak kentleriyle ilgili hazırladıkları tiyatro, şiir ve yöresel şarkılar eşliğinde kentlerini anlattı. Ordu Kültür Elçileri hazırladıkları tiyatro oyununda, Karadeniz’in balıkçılarını ve fındık toplayan kadınları konu alarak, kentlerinin özelliklerini arkadaşlarıyla paylaştı. Malatya Kültür Elçileri, kayısı yiyerek sahneye çıktı; kayısının özelliklerini hazırladıkları küçük bir skeç eşliğinde paylaşırken, kentlerinin hem doğal hem de kültürel varlıklarını anlattı. Akşehirli elçiler ise kentleri hakkında bilgi verdikten sonra Nasrettin Hoca fıkralarını başarıyla canlandırdı. Denizli Kültür Elçileri de yörelerine ait birbirinden hareketli türküleri arkadaşlarıyla paylaştı.


İstanbul Buluşması'nın son günü ise bir basın toplantısı düzenlenerek öğrencilerin hazırladığı bildirge ve kent sunumlarının devamı kamuoyuyla paylaşıldı.


Basın Toplantısına ETİ Ceo'su Hazım Ellialtı, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TÜRSAB Başkan Danışmanı Prof. Dr. Refik Duru, Köşe Yazarı Nail Güreli, ÇEKÜL Vakfı kurucularından Karikatürist Tan Oral ve çok sayıda davetli katıldı. Program yapımcısı Fatih Türkmenoğlu ve Sanatçı Candan Erçetin de sunuşlarıyla öğrencilere destek verdi. Candan Erçetin, ETİ ÇEKÜL KÜLTÜR Elçileri projesinde öğrencilerle birlikte olmaya devam edeceğini söyleyerek, 2009 buluşması için öğrencilerle müzikal hazırlayacakları müjdesini verdi.


Kültür Elçilerinin 22 maddeden oluşan İstanbul Bildirgesi'ni okumasının ardından kent sunumları başladı. Gaziantepli Kültür Elçileri, kentlerinde başlayan Kültür Yolu Projesini, Beypazarı Kültür Elçileri Hacivat ve Karagöz perdesi kurarak kentleri hakkında öğrendiklerini ve Niksarlı Kültür Elçileri ise Kelkit Havzasına kurulacak hidroelektrik santrallerinin havzaya verecekleri zararı ve Kelkit suyunun önemini hazırladıkları skeçlerle paylaştı. Sunumları izleyen pek çok davetli göz yaşlarını tutamadı. Gösteriler büyük alkış topladı.


Basın toplantısının ardından İstanbul Boğazı'nda yapılan tekne gezisinde düzenlenen hoşçakal partisiyle İstanbul Buluşması sona erdi. Öğrenciler, beş gün süresince kurdukları dostlukların izleri ve yaşamlarına kattıkları güzel anılarla İstanbul'dan ayrıldı.

Fotoğraflar

İstanbul Bildirgesi

< Tüm haberler