Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Haberler


NALLIHAN VE TOSYA YENİ EĞİTİM DÖNEMİNİN İLK DURAĞI OLDU

01/12/2011

Kültürel Miras Eğitim Çalışmaları kapsamında yürüttüğümüz ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi’nin yeni öğretim dönemindeki ilk durağı Ankara’nın Nallıhan ve Kastamonu’nun Tosya ilçesi oldu.

Nallıhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan eğitime ÇEKÜL gönüllü eğitimcilerinden Beyza Kurt, Zeynep Özdoğan ve Savaş Karataş katıldı. Sakarya İlköğretim Okulu öğrencileri ile Ayhan Sümer Kültür Merkezi’nde buluşan eğitimcilerimize, yerel uzmanlardan Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa Bektaş, ÇEKÜL Ankara temsilcisi mimar Faruk Soydemir, ÇEKÜL Ankara gönüllüsü mimar Vedat Ağca, arkeolog Semih İstanbulluoğlu ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologlarından Okan Cinemre destek oldu. Doğal yaşam, arkeoloji, kent mimarisi ve yaşam kültürü sunumlarının ardından yapılan alan gezilerinde, Juliopolis antik kenti, Duranlar, Akdere ve Karacasu Köyleri, Nallıhan Kuş Cenneti, Kocahan, Nasuhpaşa Camisi ve Tarihi Belediye Binası incelendi.

 mg 9726

 mg 9920 0.550px

img 9665

Tosya kentinde ise eğitimcilerimiz Servet Yanardağ, Didem Çiçek ve Gülçin Kurum, Namık Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri ile Halk Kütüphanesi’nde bir araya geldi. Orman ve endüstri mühendisi İbrahim Parmaksız, arkeolog Fulya Aldı, öğretmen Erol Sevdi, mimar Aslı Demirilyas ise eğitime yerelden destek veren uzmanlardı.  Tosya Kültür Elçileri ayrıca drama öğretmeni Cihat Çakır eşliğinde, müzeyi eğitim mekânı olarak da kullanabileceklerini öğrendi. Tosya Milli Parkı, Arkeoloji Müzesi, Abdurrahman Paşa Camisi, Tekke Hamamı, Markos’nun Evi inceleme yapılan alanlar oldu. Eğitim, TKB üyesi Tosya Belediye’nin destekleriyle yapıldı.

Nallıhan ve Tosya Kültür Elçileri, kentlerinin kültür mirasını öğrenerek eğitimin sonunda sertifikalarını aldı. Kültür Elçileri, gönüllü öğretmenlerinin desteğiyle bir araya gelmeye, kentlerini tanımak için geziler düzenlemeye, fotoğraf çekmeye, eskizler çizmeye ve gezi notları yazmaya devam edecek. Kentlerinde düzenlenen etkinliklere katılarak, öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşacak, okullarında ve mahallerinde, kentlerindeki kültürel değerlerin korunması için farkındalık oluşturacak.

dsc 0141 1

dsc 0225.550px

< Tüm haberler