Proje Ortaklarımız

Üye Olun

E-posta:

Sitemize üye olarak bizden haberler alın.

Haberler


GÖLLER BÖLGESİ BURDUR’UN KÜLTÜR ELÇİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

09/11/2009

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri projesi, göller bölgesi olarak bildiğimiz ve Sagalosos antik kentinde gün yüzüne yeni çıkan arkeolojik eserleriyle gündemde olan Burdur kentinde yapıldı.

Burdur Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan eğitim Arkeoloji Müzesi’nin de desteğiyle, müzenin konferans salonunda, Mehmet Yıldızlı İlköğretim Okulu’ndan 24 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

 14719153060 b6

Yerelde eğitime destek veren uzmanlar ve ÇEKÜL gönüllü eğitmenleriyle kuvvetli bağlar kuran öğrenciler kentlerinin, geleneksel mimari yapısını, arkeolojik ve doğal yaşam alanlarını öğrenerek, geleneksel yaşam kültürü hakkında bilgi sahibi oldu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Doç. Dr. Ali Nihat Gündüzalp eşliğinde, Ulu Cami, Pirkulzade Medresesi ve Kütüphanesi, Baki Bey Konağı, Taş Oda gibi müze olarak işlevlendirilmiş sivil mimari örnekleri incelendi.

 19381766208 b2 

11974771616 b3

24482385372 b5

Arkeolog Alime Çankaya ise arkeoloji hakkında genel bilgiler vererek, Burdur kentindeki arkeolojik alanların önemine değindi ve Kültür Elçileri’nin “Nasıl arkeolog olunur?” gibi meraklı sorularını yanıtladı. Ardından arkeoloji müzesini gezen öğrenciler, eskiz çalışmaları yaparak eserler hakkında detaylı bilgiler aldı. Kültür Elçileri, bu bilgi ve eskizlerinden faydalanarak paylaşım öncelikli bir seramik çalışması yaparak, müzede gördüklerini pekiştirdi.

 26977455356 b9

Doğa Derneği’nin Burdur temsilcisi Lale Aktay ise doğal yaşam ve Burdur Gölü hakkında bilgiler verdi. Alan gezisinde Burdur Gölü’ne giderek yerinde inceleme yapıldı. Kültür Elçileri Lale Aktay’ın yönergeleriyle gözlerini kapatarak ilk defa doğayı dinleyerek keşfetmeyi deneyimledi; kuşların sesini, gölün kokusunu ve rüzgârı hissederek, 1.derece doğal sit alanı olan Burdur Gölü’nde teleskop ve dürbün yardımıyla kuş gözlemi yaptı.
Öğrenciler, sakar meme ve dik kuyruk ördeklerinin özelliklerini, göç yollarını ve neden Burdur Gölü’nde yaşadıklarını öğrendi. 

 22072374592 b7

26402572460 b8

Cumartesi günü, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Sosyal ve Kültür İşleri Müdürü Halis Akkaya, Mehmet Yıldızlı İlköğretim Okulu Müdürü Sadık Can ve gönüllü öğretmeni Saniye Aksoy’un da katılımıyla sertifika töreni düzenlendi. Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Burdur Belediyesi olarak Kültür Elçileri’nin yapacağı tüm etkinlikleri destekleyecekleri sözü verdi.

Burdur Kültür Elçileri, önümüzdeki günlerde kentlerinde yapılacak Tarihi Kentler Birliği Semineri’nde ilk etkinliklerini yapacak. Sagalosos antik kentti ve eğitim aldıkları Kültür Elçileri projesi hakkında, kentlerine konuk olacak belediye başkanlarına bilgi verecek.

 165229948 b10

< Tüm haberler